KURTKÖY

Kurtköy Tarihi:

Kurtköy eskiden Kartal ilçesine bağlıydı. Ancak 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşan Pendik ilçesine bağlı bir mahalle olmuştur.  İlk olarak Anadolu’dan gelen Türklerin Pendik’te yer alan Aydos tepesinin eteğinde Kurtköy’u kurduğu bilinir. Fatih Sultan Mehmet han İstanbul’u fethetmeden önce fedaileri Akçakoca ve Konur Alp’i Kurtköy bölgesine göndermiş burada bulunan şimdiler de Aydos tepesi olarak bilinen tepede yer alan Bizans kalesini ele geçirmelerini emretmiştir. Bunun üzerine Düzce’den yola çıkan Akçakoca ve Konur Alp yanında ki birlikleri ile beraber bölgede bulunan Bizans kalesine saldırıda bulunmuş ama ilk denemede kaleyi ele geçirememiştir. Akçakoca’nın sağ kolu olan Gazi Rahman Bizans tekurunun kızı olan prensesini kendine aşık ederek içeriden bilgi almayı sağlayarak kaleyi ele geçirmiştir. Kalenin ele geçirilmesi sonucu Fatih Sultan Mehmet han hazretleri Kurtköy üzerinden birlikleri ile Samandıra’ya ilerlemiştir. Kurtköy bölgesinin ve kalenin ele geçirilmesi İstanbul’un fethi için büyük bir önem sağlamış, bu nedenle Kurtköy İstanbul’un Fetih edilmesinde Fetih’in giriş kapısı olmuştur.

1700’lü ve 1800’lü yıllarda çıkan büyük yangınlar sonucunda Pendik tamamen yok olmuştur. Bu tarihlerden sonra yeniden inşa edilmiş ve yapılanma devam etmiştir.

Bu yangınlar sonucunda ilçenin yeniden yapılanması gerekliliği doğduğu için planlama yapılmasına gidilmiştir. Böylece Pendik, tarihin ilk planlı yapılanan kasabası olmuştur. Kurtköy o zamanlar bir köy iken zamanla yapılanma anlamında gelişmiş ve bugünkü seviyesine gelmiştir. Son 5 yılda nüfusunda artış gözlenmiş ve yeni yapılarıyla dikkat çekmiştir. Kurtköy, son yıllarda İstanbul’un en çok değer kazanan bölgesi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Artık insanlar birçok avantajı nedeniyle Kurtköy’de yaşamayı tercih ediyor. Yavuz Sultan Selim bağlantı yolu sayesinde ulaşım sorununun bulunmaması, sanayi bölgelerine yakınlığı, trafikten ve İstanbul’un kalabalığından uzak bir bölge olmasının bu popülerliğinde payı bulunuyor. Pendik limanına ise oldukça kısa mesafededir. 2021 yılı içinde açılması planlanan Kadıköy-Kurtköy-Sabiha Gökçen metrosuyla birlikte daha çok insan tarafından tercih edilen bir bölge olacak gibi görünüyor.

Konumu:

Kurtköy, Pendik ilçesi sınırları içinde yer alır. Kuzey doğusunda Aydos Dağı bulunur. Kuzeyinde ise Yenişehir mahallesi vardır. Kurtköy’ün batı sınırını Sülüntepe oluşturur. Ayrıca Çamlık mahallesi de yine Kurtköy’ün batısında yer alan bir mahalledir. Kurtköy mahallesinin güneyinde yer alan mahalleler ise Şeyhli ve Ramazanoğlu’dur. Kurtköy’ün doğusunda Sanayi mahallesi yer alır. Ayrıca yine doğusunda Sabiha Gökçen Havalimanı ile komşudur. Havalimanına yakınlığı, bu mahalle için önemli bir avantaj olmuştur. Ulaşımı, yapılanmaları ile gelişen bir mahalledir.

Ulaşım:

İstanbullular ulaşımın, bir yerleşim yeri için ne kadar önemli olduğunu iyi bilirler. Kurtköy bu özelliği ile avantajlı bir bölgedir. Öncelikle TEM Otoyolu İstanbul Kurtköy’ün sınırları içerisinden geçer. İETT ve ÖHO hatları ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.
Ayrıca yapım aşaması devam eden ve çok kısa sürede tamamlanması öngörülen Kadıköy- Sabiha Gökçen metro hattı sayesinde ulaşım daha da kolaylaşacaktır. Metro hattı, trafiğe takılmadan kısa sürede ulaşım sağlamınız için oldukça önemlidir. Kurtköy sakinleri bundan sonra metro hattı sayesinde ulaşımlarını kolaylıkla sağlayabilecekler.

Teknopark Kurtköy’e Hareket getirdi…

250 hektarlık geniş bir alan üzerine kurulan Teknopark, Kurtköy’e yeni bir soluk getirdi. İstanbul’un yükselen değerlerinden biri olan Kurtköy için bu proje oldukça faydalı oldu. Bölgenin hareketlenmesini ve canlanmasını sağladı.

Teknopark içerisinde sürdürülecek olan Ar-ge ve inovasyon faaliyetleri ile birçok kişi artık bu teknoparkta faaliyetlerine devam edecek. İçinde yer alan rezidans, otel gibi projelerle ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığıyla gözde projeler arasında yer alan Teknopark, Kurtköy için önemli bir bölgedir. Kurtköy’ün çehresini değiştirmiş ve popüler hale getirmiştir.

Son 5 yıl içinde Kurtköy, yükselişini hız kesmeden sürdürdü. Önemli bir yatırım bölgesi olmak yanında önemli bir yerleşim yeri haline de geldi. İnsanlar artık Kurtköy ismi ile daha sık karşılaşmaya başladığı için yaşam alanı olarak dikkatleri çekmeyi başardı.

Trafik çilesinden uzakta, sakinliği ile canlılığı bir arada yaşatan, kolay ulaşımı sayesinde vaktinizi çalmayan önemli bir yaşam alanıdır. Kurtköy sakinleri kadar Kurtköy’ü yeni yerleşim yeri olarak düşünenler ve yatırımcılar da Kurtköy ile ilgili olan gelişmeleri merak eder. Kadıköy-Kurtköy-Sabiha Gökçen Hava limanı yapımının en çok beklenen gelişme olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’da metro ulaşımının önemi bilindiğinden, yapımı devam eden Kadıköy –Sabiha Gökçen metrosunun Kurtköy istasyonunun 2021 yılının ilk aylarında hizmete girmesi beklenmektedir. Böylece Kurtköy bölgesinde ki gelişim her anlamda artacaktır.